  • S-8352A25MC-K2KT2U
S-8352A25MC-K2KT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8352A25MC-K2KT2U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8352A25MC-K2KT2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING REGULATOR 1 Outputs 100kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8352A25MC-K2KT2U Overview
Capsuled in the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller can be used for a wide range of applications. It is sufficient to generate 1 outputs with this dc motor controller. PMIC packaging is solid with a Tape & Reel (TR) enclosure. It is capable of dealing with Transistor Driver dc switching's output (s). dc switching's0.9V~10V is the operating voltage and supply voltage of the dc control. A -40°C~85°C TA dc switcher is not a problem. The switching controller can be switched at 100kHz. dc dc regulator is made easier with Surface Mount. To ensure efficient switching, this dcdc regulator features a Enable. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING REGULATOR. Terminal (s) of the switching converters are designed at the DUAL position. A variety of 5 terminations are available in dc switching. Some of the control techniques used by these dc dc converter ics are PULSE FREQUENCY MODULATION. Statistically, DC regulator outputs 2.5V volts.
S-8352A25MC-K2KT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 100kHz
Enable
PULSE FREQUENCY MODULATION
S-8352A25MC-K2KT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8352A25MC-K2KT2U DC to DC converter applications.
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Terrestrial set-top boxes
  • Large fire protection systems
  • Arc suppression circuits
  • Television equipment
  • Packaging
  • Window air conditioners
  • ATMs
  • Computer monitoring equipment of building
  • Industrial controllers
Step5Bar-code shipping tag
S-8352A25MC-K2KT2U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Topology
    Boost
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Control Technique
    PULSE FREQUENCY MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Duty Cycle (Max)
    80%
  • Length
    2.9mm