  • S-8353A55MC-IROT2U
S-8353A55MC-IROT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8353A55MC-IROT2U
HK JDW NO:
724-S-8353A55MC-IROT2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 50kHz Tape & Reel (TR) 300mA Switch SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 14092
Step5Bar-code shipping tag
S-8353A55MC-IROT2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
    1
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    0.9V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA Switch
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5.5V
  • Frequency - Switching
    50kHz
  • Length
    2.9mm