  • S-8355K33MC-NAST2U
S-8355K33MC-NAST2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8355K33MC-NAST2U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8355K33MC-NAST2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 100kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8355K33MC-NAST2U Overview
Capsuled in the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller suits most application needs. There is enough capacity in the dc motor controller to generate the output for the 1 input. Packaging for the pmic consists of Tape & Reel (TR) solid enclosures. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). Voltages 0.9V~10V are the dc control's supply voltage and operating voltage, respectively. Suitable for work in a -40°C~85°C TA dc switcher. The switching controller is capable of switching at the 100kHz position. dc dc regulator can be generalized using Surface Mount. Switching control is made easier with the dcdc regulator's Enable. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. The switching converters's terminals (s) are designed at DUAL. A variety of 5 terminations are available in dc switching. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. It is recommended that the input voltage of the dc dc voltage regulator be 0.9V. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 3.3V.
S-8355K33MC-NAST2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 100kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8355K33MC-NAST2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8355K33MC-NAST2U DC to DC converter applications.
  • Digital display device
  • SMT equipment
  • Electric water heaters
  • Sink circuits
  • seismic instrument power circuits
  • Electrical distribution systems
  • Planers
  • Access control systems
  • Industrial robots
  • Analog precision reference circuits
Step5Bar-code shipping tag
S-8355K33MC-NAST2U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    90%
  • Length
    2.9mm