  • S-8356M15MC-MEAT2G
S-8356M15MC-MEAT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8356M15MC-MEAT2G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8356M15MC-MEAT2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8356M15MC-MEAT2G Overview
With its SC-74A, SOT-753 package, the switching controller fits the needs of most applications. The dc motor controller is adquate to generate for 1 outputs. An enclosure of Tape & Reel (TR) is used to package the PMIC. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). Voltages 0.9V~10V are the dc control's supply voltage and operating voltage, respectively. Workable in an dc switcher where -40°C~85°C TA is the -40°C~85°C TArm. The switching controller is capable of switching at the 300kHz position. A generalization of dc dc regulator can be made using Surface Mount. Enable provides dcdc regulator efficient switching control. An analog IC SWITCHING CONTROLLER is connected to the switch converters. The switching converters's terminal (s) are designed at DUAL . A variety of terminations with 5 of dc switching. Some of the control techniques used by these dc dc converter ics are PULSE WIDTH MODULATION. There is a DC switcher's nominal voltage of 3.3V. The minimum input voltage of the dc dc voltage regulator should be 0.9V. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 1.5V. In order to satisfy the need, DC to DC voltage regulator has a value of ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM. 0.08A is the greatest value switching converter outputs as current.
S-8356M15MC-MEAT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM
S-8356M15MC-MEAT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8356M15MC-MEAT2G DC to DC converter applications.
  • Remotely powered electric motors
  • Smoke exhaust equipment
  • Flexible manufacturing cells
  • Laboratories
  • Computer application technology
  • Photovoltaic power
  • Constant current circuits
  • Energy management systems
  • Post equipment
  • Elevator lighting
Step5Bar-code shipping tag
S-8356M15MC-MEAT2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Output Current-Max
    0.08A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    78%
  • Length
    2.9mm