  • S-8357B48MC-NJHT2G
S-8357B48MC-NJHT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8357B48MC-NJHT2G
HK JDW NO:
724-S-8357B48MC-NJHT2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 100kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8357B48MC-NJHT2G Overview
With its SC-74A, SOT-753 package, the switching controller fits the needs of most applications. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). 0.9V~10V is the supply voltage and the operating voltage of the dc control. Worked in an dc switcher with a -40°C~85°C TA rating. Using this switching controller, it is possible to switch at 100kHz. As it has a Surface Mount value, it can be used for general dc dc regulator. To provide efficient switching control, Enable is included in the dcdc regulator. An analog IC with the SWITCHING CONTROLLER signal is connected to the switch converters. The switching converters's terminals (s) are designed at DUAL. A variety of terminations with 5 of dc switching. This dc dc converter ic uses a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. The DC switcher's nominal voltage is 3.3V. Input voltage of dc dc voltage regulator should be 0.9V. The test statistics indicate that DC regulator outputs a voltage of 4.8V. Whenever the current value is 0.08A, switching converter outputs the highest possible value.
S-8357B48MC-NJHT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 100kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8357B48MC-NJHT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8357B48MC-NJHT2G DC to DC converter applications.
  • Flexible manufacturing cells
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • Nuclear power plants
  • Surface processing equipment
  • Drilling machines
  • Energy management systems
  • Shearing machines
  • Series voltage regulation circuits
  • Remotely powered electric motors
  • Ball screw pair
Step5Bar-code shipping tag
S-8357B48MC-NJHT2G
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    5
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Output Voltage
    4.8V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Output Current-Max
    0.08A
  • Frequency - Switching
    100kHz
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    83%
  • Length
    2.9mm