  • S-8358B23MC-NQIT2G
S-8358B23MC-NQIT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8358B23MC-NQIT2G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8358B23MC-NQIT2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 100kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8358B23MC-NQIT2G Overview
With a SC-74A, SOT-753 package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. Packaged in solid enclosures, this pmic has a Tape & Reel (TR) rating. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). This dc control has a supply voltage and operating voltage of 0.9V~10V. Suitable for a -40°C~85°C TA dc switcher. It can switch at 100kHz. The Surface Mount value makes it suitable for general dc dc regulator. Switching control is made easier with the dcdc regulator's Enable. Connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC, the switch converters are connected to a power supply. There are a terminal (s) on the switching converters that are designed at DUAL. Different dc switching's functions can be applied to 5 terminations. Some of the control techniques used by these dc dc converter ics are PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis set to 3.3V. It is recommended that the dc dc voltage regulator's minimum input voltage be 0.9V. Statistically, the DC regulator outputs 2.3V voltage. The value of DC to DC voltage regulator is set at ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM in order to fulfill the requirements more effectively. Switching converter outputs current to the greatest value of 0.08A.
S-8358B23MC-NQIT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 100kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM
S-8358B23MC-NQIT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8358B23MC-NQIT2G DC to DC converter applications.
  • Current source circuits
  • Computer-related products
  • Hydro power
  • Surface processing equipment
  • Scientific research
  • Electric heating, lighting
  • Smoke exhaust equipment
  • Serial communication converter
  • Sensitive electronic devices
  • Smart grid
Step5Bar-code shipping tag
S-8358B23MC-NQIT2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    2.3V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Output Current-Max
    0.08A
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    83%
  • Length
    2.9mm