  • S-8520B15MC-ARAT2U
S-8520B15MC-ARAT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8520B15MC-ARAT2U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8520B15MC-ARAT2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520B15MC-ARAT2U Overview
With a SC-74A, SOT-753 package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. A solid enclosure of Tape & Reel (TR) surrounds pmic. Transistor Driver dc switching's outputs (s) are supported. This dc control operates at 2.5V~16V and has a 2.5V~16V supply voltage. Qualified to work in an dc switcher with -40°C~85°C TA. It can switch at 180kHz. dc dc regulator can be generalized using Surface Mount. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. Switching converters are designed with the terminal (s) at position DUAL . A variety of terminations with 5 of dc switching. It includes PULSE WIDTH MODULATION as one of the control techniques dc dc converter ic adapts. DC switcher's voltage input of 2.5V. It is recommended that the input voltage of the dc dc voltage regulator be 2.5V. A 1.5V voltage of DC regulator was detected in the test statistics. 0.05A is the largest value switching converter outputs.
S-8520B15MC-ARAT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520B15MC-ARAT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520B15MC-ARAT2U DC to DC converter applications.
  • Driver circuits
  • Mobile phones
  • Serial communication converter
  • Industrial robots
  • Gear/thread machining machines
  • Television equipment
  • Shearing machines
  • Printing equipment
  • Imported equipment
  • Wide-range voltage regulation circuits
Step5Bar-code shipping tag
S-8520B15MC-ARAT2U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    2.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Topology
    Buck
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm