  • S-8520B27MC-ARMT2G
S-8520B27MC-ARMT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8520B27MC-ARMT2G
HK JDW NO:
724-S-8520B27MC-ARMT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520B27MC-ARMT2G Overview
With its SC-74A, SOT-753 package, the switching controller fits the needs of most applications. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. The pmic is packaged in Tape & Reel (TR) solid enclosure. A total of Transistor Driver dc switching's outputs can be handled by it. This dc control operates at 2.5V~16V and has a 2.5V~16V supply voltage. Worked in a -40°C~85°C TA dc switcher before. Switching can be done at 180kHz with this switching controller. dc dc regulator can be generalized using Surface Mount. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable. Switch converters are connected to ICs with SWITCHING CONTROLLER analog outputs. A switching converters's terminal (s) sits at the DUAL position. A variety of 5 terminations are available in dc switching. To name a few of the control techniques these dc dc converter ics adapt, it includes PULSE WIDTH MODULATION. The DC switcher's nominal voltage is 3.24V. Input voltage of dc dc voltage regulator must be 2.5V. Test statistics indicate DC regulator outputs 2.7V voltage. A value of 0.05A is output as the maximum value of current.
S-8520B27MC-ARMT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520B27MC-ARMT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520B27MC-ARMT2G DC to DC converter applications.
  • USB circuits
  • Electric heating, lighting
  • Surface processing equipment
  • CMM
  • Terrestrial set-top boxes
  • Sensitive electronic devices
  • Wind power
  • Arc suppression circuits
  • Industrial controllers
  • Machining centers
Step5Bar-code shipping tag
S-8520B27MC-ARMT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.24V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm