  • S-8520B29MC-AROT2G
S-8520B29MC-AROT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8520B29MC-AROT2G
HK JDW NO:
724-S-8520B29MC-AROT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520B29MC-AROT2G Overview
As a result of SC-74A, SOT-753 compact design, the switching controller is compatible with most applications. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. PMIC packaging is solid with a Tape & Reel (TR) enclosure. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). This dc control operates at 2.5V~16V and has a 2.5V~16V supply voltage. A -40°C~85°C TA dc switcher is not a problem. It can switch at 180kHz. dc dc regulator can be generalized using Surface Mount. Switching control is made easier with the dcdc regulator's Enable. Connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC, the switch converters are connected to a power supply. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . 5 terminations with a variety of function. Some of the control techniques used by these dc dc converter ics are PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's voltage input of 3.48V. Input voltage of dc dc voltage regulator must be 2.5V. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 2.9V. The output of this function is the greatest value of 0.05A.
S-8520B29MC-AROT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520B29MC-AROT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520B29MC-AROT2G DC to DC converter applications.
  • Geothermal power
  • Lathes
  • Digital display device
  • Game consoles
  • Product testing
  • Product burn-in
  • Combined machine tools
  • PSRR circuits
  • Smoke prevention equipment
  • Various CNC machine tools
Step5Bar-code shipping tag
S-8520B29MC-AROT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    2.9V
  • Input Voltage-Nom
    3.48V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm