  • S-8520C35MC-BRUT2U
S-8520C35MC-BRUT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8520C35MC-BRUT2U
HK JDW NO:
724-S-8520C35MC-BRUT2U
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520C35MC-BRUT2U Overview
It comes in the SC-74A, SOT-753 package, which makes switching controller suitable for most applications. There is enough capacity in the dc motor controller to generate the output for the 1 input. PMIC packaging is solid with a Tape & Reel (TR) enclosure. It is capable of dealing with Transistor Driver dc switching's output (s). dc switching'sThis dc control operates at 2.5V~10V and has a 2.5V~10V supply voltage. Qualified to work in a -40°C~85°C TA dc switcher. Using this switching controller, it is possible to switch at 60kHz. dc dc regulator can be generalized using Surface Mount. Enable provides dcdc regulator efficient switching control. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER. DUAL are the position of the terminal of the switching converters. A variety of 5 terminations are available in dc switching. The control methods that these dc dc converter ics use include PULSE WIDTH MODULATION. The minimum input voltage of the dc dc voltage regulator should be 2.5V. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 3.5V. The output value is set to the greatest value of 0.05A.
S-8520C35MC-BRUT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520C35MC-BRUT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520C35MC-BRUT2U DC to DC converter applications.
  • Correction machines
  • Sensitive electronic devices
  • Digital video recorders
  • Servo drive system
  • Emergency lighting monitoring equipment
  • seismic instrument power circuits
  • Imported equipment
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Shearing machines
  • Power supplies of electronic gadgets
Step5Bar-code shipping tag
S-8520C35MC-BRUT2U
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    3.5V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V