  • S-8520D31MC-BVQT2G
S-8520D31MC-BVQT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8520D31MC-BVQT2G
HK JDW NO:
724-S-8520D31MC-BVQT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520D31MC-BVQT2G Overview
This switching controller fits most application requirements since it is packaged in a SC-74A, SOT-753 package. The dc motor controller is adquate to generate for 1 outputs. The pmic is packaged in Tape & Reel (TR) solid enclosure. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). This dc control operates at 2.5V~16V and has a 2.5V~16V supply voltage. Workable in an dc switcher where -40°C~85°C TA is the -40°C~85°C TArm. This switching controller can switch at 60kHz. It is suitable for general dc dc regulator when it is set to Surface Mount. Switching control is made easier with the dcdc regulator's Enable. An analog IC SWITCHING CONTROLLER is connected to the switch converters. The switching converters's terminals (s) are designed at DUAL. A variety of terminations with 5 of dc switching. The control methods that these dc dc converter ics use include PULSE WIDTH MODULATION. It is inputted with a DC switcher's voltage of 3.72V. The minimum input voltage of the dc dc voltage regulator should be 2.5V. The test statistics indicate that DC regulator outputs a voltage of 3.1V. 0.05A is the largest value switching converter outputs.
S-8520D31MC-BVQT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520D31MC-BVQT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520D31MC-BVQT2G DC to DC converter applications.
  • Serial communication converter
  • Energy management systems
  • Terrestrial set-top boxes
  • Industrial controllers
  • Current source circuits
  • Shearing machines
  • Hydro power
  • Magnetohydrodynamic power
  • Servo drive system
  • Solar power plants
Step5Bar-code shipping tag
S-8520D31MC-BVQT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    3.1V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.72V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm