  • S-8520D36MC-BVVT2G
S-8520D36MC-BVVT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8520D36MC-BVVT2G
HK JDW NO:
724-S-8520D36MC-BVVT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520D36MC-BVVT2G Overview
It comes in a SC-74A, SOT-753 package, so switching controller can be used for most applications. dc motor controller is suitable for 1 output generation. Packaged in solid enclosures, this pmic has a Tape & Reel (TR) rating. The system can process Transistor Driver dc switching's outputs (s). A 2.5V~16V voltage is supplied to the dc control and used for operating it. Qualified to work in a -40°C~85°C TA dc switcher. There is a switch at 60kHz that can be used with this controller. dc dc regulators can be carried out with Surface Mount. For efficient switching control, the dcdc regulator features Enable. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER. There are a DUAL terminal on the switching converters. An array of 5 terminations of dc switching. The control methods that these dc dc converter ics use include PULSE WIDTH MODULATION. The DC switcher's nominal voltage is 4.32V. Input voltage of dc dc voltage regulator must be 2.5V. DC regulator outputs 3.6V voltage based on test statistics. As a result, switching converter outputs current to the greatest value possible (0.05A).
S-8520D36MC-BVVT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520D36MC-BVVT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520D36MC-BVVT2G DC to DC converter applications.
  • Linear guide
  • Digital video recorders
  • Terrestrial set-top boxes
  • Grinders
  • Sink circuits
  • Precision electronic equipment
  • Adjustable voltage or current linear circuits
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • Thermal power
  • Industrial controllers
Step5Bar-code shipping tag
S-8520D36MC-BVVT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    3.6V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    4.32V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm