  • S-8521A33MC-AXST2U
S-8521A33MC-AXST2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8521A33MC-AXST2U
HK JDW NO:
724-S-8521A33MC-AXST2U
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521A33MC-AXST2U Overview
Capsuled in the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller suits most application needs. The dc motor controller is adquate to generate for 1 outputs. PMIC packaging is solid with a Tape & Reel (TR) enclosure. With Transistor Driver dc switching's output (s), it is able to handle it. This dc control operates at 2.5V~10V and has a 2.5V~10V supply voltage. Suitable for work in a -40°C~85°C TA dc switcher. A switching controller such as this can switch at a value of 180kHz . The Surface Mount makes it ideal for general dc dc regulator. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable. Switch converters are connected to ICs with SWITCHING CONTROLLER analog outputs. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . Different dc switching's functions can be applied to 5 terminations. This dc dc converter ic uses a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. This dc dc voltage regulator should be powered by a voltage of 2.5V. DC regulator outputs 3.3V voltage based on test statistics. In order to satisfy the need, DC to DC voltage regulator has a value of ALSO OPERATES AS PFM. Switching converter outputs current to the greatest value of 0.05A.
S-8521A33MC-AXST2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521A33MC-AXST2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521A33MC-AXST2U DC to DC converter applications.
  • Smoke exhaust equipment
  • Magnetohydrodynamic power
  • Large fire protection systems
  • Television equipment
  • Household control circuits
  • Smoke prevention equipment
  • Motor controller circuits
  • Thermal power
  • Industrial robots
  • Production lines
Step5Bar-code shipping tag
S-8521A33MC-AXST2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm