  • S-8521B35MC-ATUT2G
S-8521B35MC-ATUT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521B35MC-ATUT2G
HK JDW NO:
724-S-8521B35MC-ATUT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Quantity:
In Stock : 12674
Step5Bar-code shipping tag
S-8521B35MC-ATUT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    3.5V
  • Input Voltage-Nom
    4.2V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm