  • S-8521D29MC-BXOT2G
S-8521D29MC-BXOT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521D29MC-BXOT2G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8521D29MC-BXOT2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521D29MC-BXOT2G Overview
It comes in a SC-74A, SOT-753 package, so switching controller can be used for most applications. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). A 2.5V~16V voltage is supplied to the dc control and used for operating it. Worked in a -40°C~85°C TA dc switcher before. It can switch at 60kHz. The Surface Mount makes it ideal for general dc dc regulator. Enable is used for efficient switching control in the dcdc regulator. An analog IC SWITCHING CONTROLLER is connected to the switch converters. A switching converters's terminal (s) sits at the DUAL position. The 5 terminations can be used for a wide range of dc switching. This dc dc converter ic uses a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's voltage input of 3.48V. An input voltage of 2.5V is the minimum required for the dc dc voltage regulator. A 2.9V voltage of DC regulator was detected in the test statistics. The value of DC to DC voltage regulator is set at ALSO OPERATES AS PFM in order to fulfill the requirements more effectively. A maximum value of 0.05A is output for current.
S-8521D29MC-BXOT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521D29MC-BXOT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521D29MC-BXOT2G DC to DC converter applications.
  • Computer rooms
  • Medical equipment
  • Grinders
  • Series voltage regulation circuits
  • Shearing machines
  • Post equipment
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Medical monitoring systems
  • Nuclear power plants
  • Experimental setup
Step5Bar-code shipping tag
S-8521D29MC-BXOT2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AS PFM
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    2.9V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.48V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Topology
    Buck
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm