  • S-8521F18MC-BPDT2U
S-8521F18MC-BPDT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8521F18MC-BPDT2U
HK JDW NO:
724-S-8521F18MC-BPDT2U
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521F18MC-BPDT2U Overview
With its SC-74A, SOT-753 package, the switching controller fits the needs of most applications. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. It is capable of dealing with Transistor Driver dc switching's output (s). dc switching'sThis dc control operates at 2.5V~16V and has a 2.5V~16V supply voltage. Suitable for work in a -40°C~85°C TA dc switcher. In this switching controller, the switch can be set to 300kHz. It is suitable for general dc dc regulator when it is set to Surface Mount. Featured in the dcdc regulator is Enable which allows efficient switching control. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. DUAL are the position of the terminal of the switching converters. Various 5 terminations. These dc dc converter ics adapt a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. 2.5V nominal DC switcher's voltage input. Input voltage of dc dc voltage regulator should be 2.5V. DC regulator outputs 1.8V voltage according to the test statistics. The value of DC to DC voltage regulator is set to ALSO OPERATES AS PFM in order to better satisfy the requirement. Current is output to the greatest value of 0.05A.
S-8521F18MC-BPDT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521F18MC-BPDT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521F18MC-BPDT2U DC to DC converter applications.
  • Packaging
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Experimental setup
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Smoke exhaust equipment
  • Motor controller circuits
  • Various precision measuring detectors
  • Thermal power
  • Computer monitoring equipment of building
  • Electric water heaters
Step5Bar-code shipping tag
S-8521F18MC-BPDT2U
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    2.5V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V