  • S-8533A14AFT-TB-U
S-8533A14AFT-TB-U
advertisement
Manufacturer No:
S-8533A14AFT-TB-U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8533A14AFT-TB-U
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
S-8533A14AFT-TB-U
Description:
8 Terminals 2.7V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8533A14AFT-TB-U Overview
In the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, the switching controller meets most application requirements. For 1 outputs, the dc motor controller is appropriate. Packaged in solid enclosures, this pmic has a Tape & Reel (TR) rating. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). This dc control has a supply voltage and operating voltage of 2.7V~16V. A -40°C~85°C TA dc switcher is not a problem. In this switching controller, the switch can be set to 300kHz. dc dc regulator is made easier with Surface Mount. To ensure efficient switching, this dcdc regulator features a Enable, Soft Start. A SWITCHING CONTROLLER analog IC is connected to the switch converters. The switching converters's terminals (s) are designed at DUAL. Different dc switching's functions can be applied to 8 terminations. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. DC switcher's voltage input of 2.7V. 2.7V should be the minimum input voltage for the dc dc voltage regulator. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 1.4V.
S-8533A14AFT-TB-U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable, Soft Start
PULSE WIDTH MODULATION
S-8533A14AFT-TB-U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8533A14AFT-TB-U DC to DC converter applications.
  • Flaw detection equipment
  • Digital precision reference circuits
  • Solar power plants
  • Constant current circuits
  • Boring machines
  • Elevator lighting
  • Alternators
  • Plate bending machines
  • Scientific testing
  • Television equipment
Step5Bar-code shipping tag
S-8533A14AFT-TB-U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.4V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    2.7V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~16V
  • Control Features
    Enable, Soft Start
  • Input Voltage (Min)
    2.7V
  • Topology
    Buck
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Switcher Configuration
    PUSH-PULL
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Clock Sync
    No
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm