  • S-8533A15AFT-TB-U
S-8533A15AFT-TB-U
advertisement
Manufacturer No:
S-8533A15AFT-TB-U
HK JDW NO:
724-S-8533A15AFT-TB-U
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
S-8533A15AFT-TB-U
Description:
8 Terminals 2.7V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8533A15AFT-TB-U Overview
In the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, the switching controller meets most application requirements. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. Packaging for the pmic consists of Tape & Reel (TR) solid enclosures. There are Transistor Driver dc switching's output (s) that it can handle. 2.7V~16V is the operating voltage and supply voltage of the dc control. Work well in dc switchers with a -40°C~85°C TA. There is a switch at 300kHz that can be used with this controller. As it has a Surface Mount value, it can be used for general dc dc regulator. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable, Soft Start. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER. A switching converters's terminal (s) sits at the DUAL position. 8 terminations with a variety of function. This dc dc converter ic uses a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. The nominal DC switcher's voltage input is 2.7V. It is recommended that the dc dc voltage regulator's minimum input voltage be 2.7V. Based on the test statistics, DC regulator outputs voltage 1.5V.
S-8533A15AFT-TB-U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable, Soft Start
PULSE WIDTH MODULATION
S-8533A15AFT-TB-U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8533A15AFT-TB-U DC to DC converter applications.
  • Various precision measuring instruments
  • Scientific testing
  • Terrestrial set-top boxes
  • Digital video recorders
  • CNC system
  • Household control circuits
  • Communication system
  • Low output voltage switching power supply circuits
  • Bending machines
  • Hydrogen power
Step5Bar-code shipping tag
S-8533A15AFT-TB-U
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Output Voltage
    1.5V
  • Input Voltage-Nom
    2.7V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.7V
  • Frequency - Switching
    300kHz