  • S0603-101NF3B
S0603-101NF3B
advertisement
Manufacturer No:
S0603-101NF3B
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-S0603-101NF3B
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
S0603-101NF3B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Alumina
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    S0603
  • Size / Dimension
    0.062Lx0.035W 1.58mmx0.89mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    400mA
  • Inductance
    100nH
  • Test Frequency
    150MHz
  • DC Resistance (DCR)
    610mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    1.4GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    31 @ 150MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    31
  • Inductance Frequency - Test
    150MHz
  • Rated Current-Max
    0.4A
  • Height Seated (Max)
    0.040 1.02mm