  • S152K39X7RN6TJ5R
S152K39X7RN6TJ5R
advertisement
Manufacturer No:
S152K39X7RN6TJ5R
HK JDW NO:
886-S152K39X7RN6TJ5R
Datasheet:
S152K39X7RN6TJ5R
Description:
S 1500pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.394Dia 10.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
S152K39X7RN6TJ5R
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    3916
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    10mm
  • Width
    4mm