  • S15JLWHRVG
S15JLWHRVG
advertisement
Manufacturer No:
S15JLWHRVG
HK JDW NO:
799-S15JLWHRVG
Package:
SOD-123W
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1.5A -55°C~175°C 1μA @ 600V 2-Termination Digi-Reel® SOD-123W Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
S15JLWHRVG
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123W
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 1.5A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Output Current-Max
    1.5A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1.5A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    600V
  • Capacitance @ Vr, F
    10pF @ 4V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    50A