  • S1KW48C-6P
S1KW48C-6P
advertisement
Manufacturer No:
S1KW48C-6P
HK JDW NO:
684-S1KW48C-6P
Datasheet:
S1KW48C-6P
Step5Bar-code shipping tag
S1KW48C-6P
  • Base Part Number
    S1KW48
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 48000V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    48V @ 3A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    3A
  • Application
    HIGH VOLTAGE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    48000V
  • Average Rectified Current
    3A
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    48000V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    100A