  • S27S300D15YM
S27S300D15YM
advertisement
Manufacturer No:
S27S300D15YM
Manufacturer:
Tamura
HK JDW NO:
773-S27S300D15YM
Package:
Module
Datasheet:
S27S300D15YM
Description:
S27S300D15YM datasheet pdf and Current Sensors product details from Tamura stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
S27S300D15YM Overview
Safety precautions are taken by putting the current sensors in Module packages. For protection, these current sensors are packaged in a Bulk. These current sensors should supply no more than 20mA current. Current sensors should not supply more current than 20mA. The current for which the current sensors have been designed is 300A. When the current sensors operate, they could output 20V voltage.
S27S300D15YM Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -40°C~85°C
1 Channels
Mounting Type: Panel Mount
Sensor Type: Hall Effect, Closed Loop
Supply Voltage: ±12V~20V
Frequency: DC~100kHz
Module Package
S27S300D15YM Applications
There are a lot of Tamura S27S300D15YM Current Sensors applications.
  • Frequency, Voltage, and Solar Inverters
  • Uninterruptible Power Supplies(UPS)
  • Monitor Motor Operation
  • Uninterruptable Power Supllies (UPS)
  • Overcurrent protection
  • Power supplies for welding applications
  • Battery chargers and systems
  • Motor and load control
  • DC motor drives
Step5Bar-code shipping tag
S27S300D15YM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    ±12V~20V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    300A
  • Frequency
    DC~100kHz
  • Output
    Ratiometric, Current
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Operating Supply Voltage
    20V
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Bidirectional
  • Max Supply Current
    20mA
  • Accuracy
    ±0.4%
  • Response Time
    1μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Closed Loop
  • Linearity
    ±0.1%
  • For Measuring
    AC/DC
  • Height
    56.5mm
  • Length
    68mm
  • Width
    20mm