  • S29CD016J0MFAM013
S29CD016J0MFAM013
advertisement
Manufacturer No:
S29CD016J0MFAM013
HK JDW NO:
217-S29CD016J0MFAM013
Package:
80-LBGA
Datasheet:
Description:
1.8/2.62.6V V CD-J Memory IC CD-J Series 13mm mm
Step5Bar-code shipping tag
S29CD016J0MFAM013
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CD-J
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    80
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    SYNCHRONOUS BURST MODE OPERATION ALSO POSSIBLE; BOTTOM BOOT BLOCK
  • HTS Code
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    1.65V~2.75V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.6V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B80
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.75V
  • Power Supplies
    1.8/2.62.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Memory Size
    16Mb 512K x 32
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    56MHz
  • Supply Current-Max
    0.09mA
  • Access Time
    54ns
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    512KX32
  • Memory Width
    32
  • Write Cycle Time - Word, Page
    60ns
  • Standby Current-Max
    0.00006A
  • Memory Density
    16777216 bit
  • Programming Voltage
    2.7V
  • Data Polling
    YES
  • Toggle Bit
  • Command User Interface
  • Number of Sectors/Size
    1630
  • Sector Size
    2K16K
  • Ready/Busy
  • Boot Block
    BOTTOM
  • Common Flash Interface
  • Length
    13mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    11mm