  • S29GL512P11TFI010
S29GL512P11TFI010
advertisement
Manufacturer No:
S29GL512P11TFI010
HK JDW NO:
217-S29GL512P11TFI010
Package:
56-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet:
Description:
3/3.3V V GL-P Memory IC GL-P Series 18.4mm mm
Quantity:
In Stock : 12882
Step5Bar-code shipping tag
S29GL512P11TFI010
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    GL-P
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    56
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G56
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    512Mb 32M x 16
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Supply Current-Max
    0.11mA
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    512MX1
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    110ns
  • Standby Current-Max
    0.000005A
  • Memory Density
    536870912 bit
  • Access Time (Max)
    110 ns
  • Programming Voltage
    3V
  • Alternate Memory Width
    8
  • Data Polling
    YES
  • Toggle Bit
  • Command User Interface
  • Number of Sectors/Size
    512
  • Sector Size
    128K
  • Page Size
    8/16words
  • Ready/Busy
  • Common Flash Interface
  • Length
    18.4mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    14mm