  • S29GL512P11TFIV10
S29GL512P11TFIV10
advertisement
Manufacturer No:
S29GL512P11TFIV10
HK JDW NO:
217-S29GL512P11TFIV10
Package:
56-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet:
S29GL512P11TFIV10
Description:
1.8/3.33/3.3V V GL-P Memory IC GL-P Series 18.4mm mm
Step5Bar-code shipping tag
S29GL512P11TFIV10
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2015
  • Series
    GL-P
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
    56
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G56
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    1.8/3.33/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
    ASYNCHRONOUS
  • Supply Current-Max
    0.11mA
  • Organization
    512MX1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    110ns
  • Standby Current-Max
    0.000005A
  • Memory Density
    536870912 bit
  • Access Time (Max)
    110 ns
  • Programming Voltage
    3V
  • Alternate Memory Width
  • Sector Size
    128K
  • Page Size
    8/16words
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    18.4mm
  • Width
    14mm