  • S29GL512S12TFIV10
S29GL512S12TFIV10
advertisement
Manufacturer No:
S29GL512S12TFIV10
HK JDW NO:
217-S29GL512S12TFIV10
Package:
56-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet:
S29GL512S12TFIV10
Description:
3/3.3V V Surface Mount GL-S Memory IC GL-S Series 512 Mb kb 18.4mm mm 60mA mA 16b b
Step5Bar-code shipping tag
S29GL512S12TFIV10
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2015
  • Series
    GL-S
  • Part Status
    Active
    56
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    512Mb 32M x 16
  • Nominal Supply Current
    60mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Access Time
    120ns
    Parallel
  • Data Bus Width
    16b
  • Organization
    64MX8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    60ns
  • Address Bus Width
    25b
  • Density
    512 Mb
  • Standby Current-Max
    0.0001A
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Programming Voltage
    2.7V
  • Sector Size
    64K
  • Page Size
    32B
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    18.4mm