  • S6008FS21
S6008FS21
advertisement
Manufacturer No:
S6008FS21
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-S6008FS21
Package:
TO-202 Short Tab
Datasheet:
S6008FS21
Purchasing and Inquiry
S6008FS21 Overview
Current RMS is the average strength of the current without regard to its direction, and the current's RMS current (Irms) is 8A.It is important for a normal operation of the device that the RMS on-state current be maintained under 8A.The?holding current?(hypostatic) for electrical, electromagnetic, and electronic devices is the minimum current which must pass through a circuit in order for it to remain in the 'ON' state, and its current can be 6mA.
S6008FS21 Features
its RMS current (Irms) is 8A
its current can be 6mA
S6008FS21 Applications
There are a lot of Littelfuse Inc. S6008FS21 applications of SCRs thyristors.
  • Uninterruptable power supplies
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Wind mill
  • Lighting control
  • Battery charges
  • Motor starters
  • Power converters
  • DC motor control and drives
  • Heat and temperature control
  • Welders
Step5Bar-code shipping tag
S6008FS21
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to S6008FS21.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-202 Short Tab
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    5.1A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ANODE
  • RMS Current (Irms)
    8A
  • Hold Current
    6mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    800mV
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    83A 100A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200μA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    6mA
  • SCR Type
    Sensitive Gate
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.6V
  • Current - Off State (Max)
    5μA
  • RMS On-state Current-Max
    8A