  • S9S08AW16AE1CLD
S9S08AW16AE1CLD
advertisement
Manufacturer No:
S9S08AW16AE1CLD
HK JDW NO:
318-S9S08AW16AE1CLD
Package:
QFP
Datasheet:
S9S08AW16AE1CLD
Description:
Microcontroller 44 Pin 3V QFP
Quantity:
In Stock : 7754
Step5Bar-code shipping tag
S9S08AW16AE1CLD
  • Package / Case
    QFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • Packaging
    Bulk
  • Number of Terminations
    44
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    I2C, SCI, SPI
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    34
  • Speed
    16 MHz
  • RAM Size
    1kB
  • Memory Type
    MICROCONTROLLER
  • Supply Current-Max
    20mA
  • Bit Size
    8
  • Frequency (Max)
    40MHz
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Number of Timers/Counters
    8
  • Core Architecture
    S08
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • Number of Programmable I/O
    34
  • RAM (bytes)
    1024
  • Length
    10mm