  • S9S08LG16J0VLF
S9S08LG16J0VLF
advertisement
Manufacturer No:
S9S08LG16J0VLF
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-S9S08LG16J0VLF
Package:
48-LQFP
Datasheet:
S9S08LG16J0VLF
Description:
18KB 18K x 8 FLASH 8-Bit Microcontroller S08 Series 5V 48-LQFP
Quantity:
In Stock : 4135
Step5Bar-code shipping tag
S9S08LG16J0VLF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    S08
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    39
  • Speed
    40MHz
  • RAM Size
    1.9K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    LCD, LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    40MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    18KB 18K x 8
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SCI, SPI
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 9x12b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    18432
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • RAM (bytes)
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm