  • S9S08SG16E1MTL
S9S08SG16E1MTL
advertisement
Manufacturer No:
S9S08SG16E1MTL
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-S9S08SG16E1MTL
Package:
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
S9S08SG16E1MTL
Description:
16KB 16K x 8 FLASH 8-Bit Microcontroller S08 Series S9S08SG16 3V 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 3244
Step5Bar-code shipping tag
S9S08SG16E1MTL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    S08
  • Published
    1999
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    28
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    S9S08SG16
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    22
  • Speed
    40MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    16MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SCI, SPI
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Length
    9.7mm
  • Width
    4.4mm