  • S9S12VR16F0VLC
S9S12VR16F0VLC
advertisement
Manufacturer No:
S9S12VR16F0VLC
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-S9S12VR16F0VLC
Package:
32-LQFP
Datasheet:
Description:
16KB 16K x 8 FLASH 12V1 16-Bit Microcontroller S12 MagniV Series 32-LQFP
Quantity:
In Stock : 1244
Step5Bar-code shipping tag
S9S12VR16F0VLC
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    S12 MagniV
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G32
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    18V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    6V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    16
  • Speed
    25MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.13V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    12V1
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    20MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    IrDA, LINbus, SCI, SPI
  • Supply Current-Max
    22mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 2x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    HCS12
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Integrated Cache
  • RAM (bytes)
    2048
  • Number of Timers
    5
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm