  • S9S12ZVL16F0VLF
S9S12ZVL16F0VLF
advertisement
Manufacturer No:
S9S12ZVL16F0VLF
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-S9S12ZVL16F0VLF
Package:
48-LQFP
Datasheet:
Description:
16KB 16K x 8 FLASH S12Z 16-Bit Microcontroller S12 MagniV Series 3.3V 48-LQFP
Quantity:
In Stock : 7502
Step5Bar-code shipping tag
S9S12ZVL16F0VLF
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    S12 MagniV
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G48
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    34
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    5.5V~18V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    S12Z
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    20MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 10x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    ISO 26262
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    7mm