  • SA43-11SURKWA
SA43-11SURKWA
advertisement
Manufacturer No:
SA43-11SURKWA
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-SA43-11SURKWA
Package:
14-DIP (0.300", 7.62mm), 11 Leads
Datasheet:
Description:
.43" RED LED DISPLAY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SA43-11SURKWA
  • Package / Case
  • Mfr
    Kingbright
  • Series
  • Size / Dimension
    0.748" H x 0.496" W x 0.310" D (19.00mm x 12.60mm x 7.87mm)
  • Color
    Red
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.85V
  • Current - Test
    10mA
  • Millicandela Rating
    100mcd
  • Wavelength - Peak
    630nm
  • Display Type
    7-Segment
  • Number of Characters
    1
  • Digit/Alpha Size
    0.43" (10.92mm)