  • SA43-13SRWA
SA43-13SRWA
advertisement
Manufacturer No:
SA43-13SRWA
HK JDW NO:
432-SA43-13SRWA
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Description:
DISPLAY 660NM RED NUMERIC 0.43"
Step5Bar-code shipping tag
SA43-13SRWA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.748 Hx0.496W x 0.310 D 19.00mmx12.60mmx7.87mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Red
  • Additional Feature
    IC COMPATIBLE
  • Subcategory
    LED Displays
  • Number of Functions
    1
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Dissipation-Max
    75mW
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.85V
  • Optoelectronic Device Type
    SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY
  • Current - Test
    20mA
  • Luminous Intensity
    42 mcd
  • Wavelength - Peak
    660nm
  • Forward Current-Max
    0.03A
  • Display Type
    7-Segment
  • Forward Voltage-Max
    2.5V
  • Digit/Alpha Size
    0.43 10.92mm
  • Common Pin
    Common Anode
  • Character Width
    10.922mm
  • Height
    18.9992mm