  • SA58-E3/54
SA58-E3/54
advertisement
Manufacturer No:
SA58-E3/54
HK JDW NO:
884-SA58-E3/54
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
SA58-E3/54
Step5Bar-code shipping tag
SA58-E3/54
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Operating Supply Voltage
    58V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    103V
  • Clamping Voltage
    103V
  • Peak Pulse Current
    4.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    58V
  • Max Surge Current
    4.9A
  • Peak Pulse Power
    500W
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    64.4V
  • Reverse Breakdown Voltage
    64.4V