  • SAK-XC2298H-200F100LAB
SAK-XC2298H-200F100LAB
advertisement
Manufacturer No:
SAK-XC2298H-200F100LAB
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SAK-XC2298H-200F100LAB
Package:
Datasheet:
Description:
Microcontroller 176 Pin
Step5Bar-code shipping tag
SAK-XC2298H-200F100LAB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    176
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    176
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of I/O
    147
  • Speed
    100 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Clock Frequency
    40MHz
  • Bit Size
    32
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • DAC Channels
    NO
  • Address Bus Width
    24
  • External Data Bus Width
    16
  • ROM Programmability
    FLASH
  • Length
    24mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    24mm