  • SB10-04A3-BT
SB10-04A3-BT
advertisement
Manufacturer No:
SB10-04A3-BT
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SB10-04A3-BT
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
SB10-04A3-BT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SB10-04A3-BT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e6
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • HTS Code
  • Terminal Form
    WIRE
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    800μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    550mV @ 1A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Output Current-Max
    1A
  • Forward Voltage
    580mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Peak Reverse Current
    1mA
  • Capacitance @ Vr, F
    45pF @ 10V 1MHz
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    25A