  • SBR20A300CTB-13
SBR20A300CTB-13
advertisement
Manufacturer No:
SBR20A300CTB-13
HK JDW NO:
233-SBR20A300CTB-13
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SBR20A300CTB-13
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SBR20A300CTB-13
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-263 (D2Pak)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 300V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    920mV @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    300V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V
  • Average Rectified Current
    10A