  • SBR2A40P1Q-7
SBR2A40P1Q-7
advertisement
Manufacturer No:
SBR2A40P1Q-7
HK JDW NO:
233-SBR2A40P1Q-7
Package:
POWERDI®123
Datasheet:
SBR2A40P1Q-7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SBR2A40P1Q-7
    Select All
  • Base Part Number
    SBR2A40
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    500mV @ 2A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Output Current-Max
    2A
  • Application
    FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    2A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    50A