  • SBR2U60S1F-7
SBR2U60S1F-7
advertisement
Manufacturer No:
SBR2U60S1F-7
HK JDW NO:
233-SBR2U60S1F-7
Package:
SOD-123F
Datasheet:
SBR2U60S1F-7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SBR2U60S1F-7
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    150μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    510mV @ 2A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Output Current-Max
    2A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    2A
  • Number of Phases
    1
  • Capacitance @ Vr, F
    75pF @ 10V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    35A