  • SBRT20U50SLP-13
SBRT20U50SLP-13
advertisement
Manufacturer No:
SBRT20U50SLP-13
HK JDW NO:
233-SBRT20U50SLP-13
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
SBRT20U50SLP-13
Step5Bar-code shipping tag
SBRT20U50SLP-13
    Select All
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    50V
  • Capacitance @ Vr, F
    350pF @ 50V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    200A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    200A
  • Height
    1.1mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    95.991485mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TrenchSBR
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
    NOT SPECIFIED
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N5
  • Number of Elements
    1
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    500mV @ 20A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    20A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    500mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    50V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    5 ns
  • Peak Reverse Current
    100mA