  • SBRT20V60CT
SBRT20V60CT
advertisement
Manufacturer No:
SBRT20V60CT
HK JDW NO:
233-SBRT20V60CT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SBRT20V60CT
Step5Bar-code shipping tag
SBRT20V60CT
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    550mV @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    10A