  • SBRT25U50SLP-13
SBRT25U50SLP-13
advertisement
Manufacturer No:
SBRT25U50SLP-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SBRT25U50SLP-13
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
SBRT25U50SLP-13
Step5Bar-code shipping tag
SBRT25U50SLP-13
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    95.991485mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    SBR®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N5
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Super Barrier
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    520mV @ 25A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    455mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    50V
  • Average Rectified Current
    25A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    100mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    50V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    200A