  • SC0914102K
SC0914102K
advertisement
Manufacturer No:
SC0914102K
HK JDW NO:
792-SC0914102K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
SC0914102K
Description:
Quantity:
In Stock : 1891
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SC0914102K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -20°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SC0914, Sigma Inductors
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.343Dia 8.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    300mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Tubular
  • Lead Length
    18mm
  • Lead Spacing
    5mm
  • Lead Diameter
    0.65 mm
  • Inductance
    1mH
  • DC Resistance (DCR)
    2.1Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    1.3MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    40 @ 252kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductance Frequency - Test
    252kHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Rated Current-Max
    0.0003A
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.252 MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm