  • SC1565IST25TRT
SC1565IST25TRT
advertisement
Manufacturer No:
SC1565IST25TRT
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-SC1565IST25TRT
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed SC1565I PMIC TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 8496
Step5Bar-code shipping tag
SC1565IST25TRT
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Base Part Number
    SC1565I
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    1.75mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    35μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 1.5A
  • Dropout Voltage
    270mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.27V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    1.6A