  • SC1608F-3R3
SC1608F-3R3
advertisement
Manufacturer No:
SC1608F-3R3
Manufacturer:
Signal Transformer
HK JDW NO:
728-SC1608F-3R3
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SC1608F-3R3
    Select All
  • Series
    SC1608F
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
  • Tolerance
    ±30%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    2A
  • Inductance
    3.3μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    80mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    2A
  • Height
    2.921mm
  • Height Seated (Max)
    0.115 2.92mm
  • Length
    6.604mm
  • Width
    4.445mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C