  • SC16C750BIB64
SC16C750BIB64
advertisement
Manufacturer No:
SC16C750BIB64
HK JDW NO:
318-SC16C750BIB64
Package:
LQFP
Datasheet:
Description:
5V V Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) CMOS 64 260 64
Purchasing and Inquiry
SC16C750BIB64 Overview
The package LQFP offers the best value.In order to transmit data, there are 1 channels available.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used to identify the uPs/uCs/Peripheral ICs on the board.Configured with 64 terminations.In order to operate it, a supply voltage of 5V is required.As a means of communicating data, there are 1 serial I/Os available.An IC with 64 pins is what this device is.UART falls under the subcategory of Serial IO/Communication Controllers because of a series of similarUARTies.UART is important that the operating temperature does not exceed -40°C in order for the machine to perform normally for a long time.In order for the equipment to work for a long period of time, it should not be allowed to reach a temperature above 85°C.The 64 pins are at the core of the device's configuration.UART is possible to ensure reliabilUARTy when the supply voltage is kept below 5.5V.Supply voltages above 2.25V are known to ensure reliability.Its high-efficiency operation relies on a voltage of 5V.
SC16C750BIB64 Features
1 serial I/Os
Operating supply voltage of 5V
SC16C750BIB64 Applications
There are a lot of NXP Semiconductors / Freescale SC16C750BIB64 UARTs applications.
  • Industrial computing
  • Cellular Data
  • Factory Automation and Process Controls
  • Domestic Applications
  • Wireless Infrared Data Communications Systems
  • Portable and battery operated devices
  • Network Management
  • Point-of- Sale Terminals
  • Handheld Terminals and Tablets
  • GPS Devices
Step5Bar-code shipping tag
SC16C750BIB64
  • Package / Case
    LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.25V
  • Nominal Supply Current
    4.5mA