  • SC18IS600IBS,157
SC18IS600IBS,157
advertisement
Manufacturer No:
SC18IS600IBS,157
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-SC18IS600IBS,157
Package:
24-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
SC18IS600IBS,157
Description:
2.4V~3.6V CMOS SPI Controllers Interface ICs QUAD SC18IS600 Controller 0.5mm 24-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
SC18IS600IBS,157 Overview
In the 24-VFQFN Exposed Pad package, you can find it. It is very easy to carry because of the Tray-shaped packaging. A temperature regulation of -40°C~85°C is necessary to ensure reliable operation. The power source must be 2.4V~3.6VV to work. The terminations in it can be broken down into 24's. SC18IS600 numbers are members of the family. At the time of writing, the clock of this device is running at a frequency of 18MHz. There is currently a 11mA supply available. There is a 2.4/3.6V setting set on the power supply for the component.
SC18IS600IBS,157 Features
18MHz clock frequency
SC18IS600IBS,157 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SC18IS600IBS,157 Controllers Interface ICs applications.
  • Smartphones
  • HDTVs
  • Factory Automation and Process Controls
  • PC Motherboards
  • TVs
  • Car Cigarette Jack
  • Tablet
  • Gateways
  • Portable Appliances
  • Notebook Docking stations
Step5Bar-code shipping tag
SC18IS600IBS,157
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    24-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.4V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SC18IS600
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N24
  • Function
    Controller
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    2.4/3.6V
  • Interface
    SPI
  • Clock Frequency
    18MHz
  • Current - Supply
    11mA
  • Protocol
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm