  • SC18IS601IPW,128
SC18IS601IPW,128
advertisement
Manufacturer No:
SC18IS601IPW,128
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-SC18IS601IPW,128
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
SC18IS601IPW,128
Description:
2.4V~3.6V CMOS SPI Controllers Interface ICs DUAL SC18IS601 Controller 0.65mm 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
SC18IS601IPW,128 Overview
In the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, you can find it. With its Tape & Reel (TR)-shaped packaging, it's easy to carry. A reliable operation requires a temperature that is regulated to -40°C~85°C. If you use a 2.4V~3.6VV power supply, you should have no problem. In it, there are 16 terminations. As a member of the SC18IS601 family of numbers, it is a prime number. As far as the device's clock is concerned, it runs at the frequency of 18MHz. 11mA is currently in supply. This component has a 2.4/3.6V power supply.
SC18IS601IPW,128 Features
18MHz clock frequency
SC18IS601IPW,128 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SC18IS601IPW,128 Controllers Interface ICs applications.
  • Printers
  • Isolated RS-232/RS-485: Directly Drives Opto-Couplers
  • Telecom, 5G LTE Base-Station
  • Desktop Routers
  • Networking, Optic Switch/ Router
  • Wall Chargers for Tablet PC’s and Laptop Batteries
  • Smart Cities
  • Tablets
  • DC?DC Car Chargers for Individual Port Power Control
  • System Board Designs
Step5Bar-code shipping tag
SC18IS601IPW,128
    Select All
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    TIN
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.4V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SC18IS601
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Function
    Controller
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    2.4/3.6V
  • Interface
    SPI
  • Clock Frequency
    18MHz
  • Current - Supply
    11mA
  • Protocol
    I2C
  • Source Url Status Check Date
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    5mm